Univerzita Komenského a čakanie na Godota.

Autor: Ivan Černušák | 20.1.2015 o 20:20 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  143x

Správa z webu  zo dna 17. januára 2011: Prezident SR Ivan Gašparovič dnes menoval rektorov ôsmich vysokých škôl. citované podľa TASR. 17.01. 2011, 16:45.

Kedy sa dočká akademická obec UK menovania rektora v roku 2015?

Volba rektora UK prebehla 11. novembra 2014. Za (staro)nového rektora bol zvolený prof. RNDr. Karol Mičieta, PhD. Dosiaľ však nebol vymenovaný. V minulom funkčnom období menovanie prebehlo 17. januára 2011. Dnes máme 20. januára 2015.

Podľa platnej legislatívy SR (Ústava SR, čl. 102, odst. h) vymenúva rektora univerzity prezident republiky. Ústava neurčuje prezidentovi termín, pri výkone povinností podla čl. 102, odst. h), sa predpokladá "common sense", čiže dodržiavanie istých doterajších ústavných tradícií. Napríklad, v predchádzajúcom funkčnom období, tak ako v minulosti, prezident vymenoval nových rektorov v dostatočnom predstihu pred ukončením funkčného obdobia ich predchodcov. Urobil tak o.i.aj preto, aby (staro)nový rektor mal dostatok času konzultovať zloženie svojho tímu, s ktorým bude pracovať najbližšie 4 roky, sformovať nové vedenie VŠ a dať ho na schválenie akademickému senátu. Tento postup by mal stihnúť do skončenia mandátu, kvôli kontinuite chodu univerzity a jej rektorátu, ale aj kvôli kontinuite chodu fakúlt a ich dekanátov, ak na nich boli zvolení noví dekani. Inak povedané, aby nehrozilo exekutíve univerzity a fakúlt vákuum vo výkone ich úloh vo vzdelávaní a vedeckej práci. Pred vedeniami univerzity a fakúlt stoja začiatkom roku vždy vážne úlohy - spomeniem len dve: uzávierka predchádzajúceho roka, príprava rozpočtu. Nehovoriac o tom, že kontinuálne musí fungovať štatutár univerzity, aby neboli zablokované ďalšie rozbehnuté procesy (riešenia projektov, verejné obstarávania, kvalifikačné procesy a pod.).

Prečo o tom tak polopatisticky píšem?

Pretože podľa neoficiálnych správ má byť staronový rektor UK vymenovaný až v marci 2015. Rád by som sa mýlil. Lenže na webovskej stránke prezidenta SR nič o plánovanom vymenovaní rektorov nevidieť. Takže - ako? Zatiaľ polojasno... Nemôžem si ale pomôcť - ak sa tento odklad potvrdí, bude to pre mňa len ďalšie potvrdenie pocitu, že najväčšia a najstaršia univerzita Slovenska a jeden z najväčších zamestnávateľov v Bratislave je pre politikov stále popoluškou.

Ale nezúfam a neprepadám pesimizmu. Vždy mi pomáha osvedčený český bonmot: "Byli jsme před Rakouskem, budeme i po něm".

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

ONLINE: Kližan nezvládol záver tretieho setu, v štvrtom má výhodu

Slovenský tenista už raz so Švajčiarom hral. Prehral až po trojsetovej bitke.

TECH

Na Zemi vznikne nový superkontinent

Vedci pátrajú po minulosti a budúcnosti superkontinentov.


Už ste čítali?